ponedeljek, 25. maj 2009

Ne vem,kako naj naslovim....

Bolj "intermezzo" objava :)! .. No, nekaj takšnega ti potem ostane za spomin, pa da lahko pokažeš vnukom ... :D... pa da se lahko kadarkoli do solz nasmejiš,, ker ščasoma postane neverjetno smešno! Seveda, če preživiš ;)! Drugače pa bo naslednji "izziv" enkrat poleti ... padalo!!Potem pa bomo malo prenehali z izzivanjem usode ... za letos :)!

... Fotke....




četrtek, 21. maj 2009

KoMetek 039

All roads lead to Rome! (Roman proverb) All roads do not lead to Rome! (Slovenian proverb)

torek, 19. maj 2009

Medizinische Universitat Graz

Nekaj fotografij iz graške medicinske fakultete, pospremljene s kratkim opisom. Na slikah seveda ni kadavrov oziroma trupel, ker je njihovo fotografiranje moralno nesprejemljivo, pa tudi prepovedano. Na prvi fotki naravnost fascinantna secirnica, neprimerljivo večja v primerjavi z mariborsko :). Kot razvidno, so študentske secirne vaje tu vodene preko audio&video podpornega sistema, svež zrak pa se sproti dovaja iz sistema nameščenega pod mizami in seveda v stropu.V nadaljevanju spreparirana lobanja z arterijskim sistemom, in sicer jasno razvidno razcepišče arterije carotis communis v predelu larynxa (grla) na a. carotis externo in a. carotis interno. A. carotis externa je ta, ki v nadaljevanju, v nasprotju z interno vejo, daje kar nekaj stranskih vej, dobro so vidne predvsem prednje bočne veje (a. thyroidea superior, a. lingualis in a. facialis-ta je zelo lepo vidna, gre preko spodnje česljustnice in nato obraza) , zadnje pa malo manj. Seveda se še te arterije nadaljnje cepijo, kar ustvarja kompleksno arterijsko mrežo... ki je tudi zelo obsežna :). Nato nekaj lobanj iz zbirke več kakor dvesto le teh. In na koncu še zelo zanimivo okostje delfina - res impresionantno. Kot je impresionantna in misteriozna tudi medicina nasploh.




ponedeljek, 18. maj 2009

Rojeni kot poligloti

Vsak od približno šest tisoč jezikov, kolikor jih danes obstaja na Zemlji, ima svoje fonetične oziroma glasovne posebnosti.Tako na primer Japonci ne razlikujejo med fonemoma l in r ine ne zaznajo razlike med "Grem na lov" in "Grem v rov".Angleži drugače razlikujejo med glasovoma b in p kot pa na primer Španci ali Francozi, Tajec pa lahko na primer glasove, ki jih mi ločimo na b in p, razdeli še na kar tri pomenske podkategorije.Kdaj v obdobju razvoja človeka torej izgubimo sposobnost ločevanja med vsemi fonemi oziroma glasovi vseh šest tisočih jezikov na svetu...?! Logično je, da enkrat to sposobnost moramo imeti, saj se drugače ne bi mogli naučiti točno določenega jezika izmed te množice jezikov. Da bi dokazali, da nekajmesečni otroci lahko razlikujejo med vsemi svetovnimi fonemi, so znanstveniki napravili eksperiment, poimenovan kot "sesanje zvočnikov":). Pripravili so namreč posebne prsi, iz katerih ob sesanju ni teklo mleko, ampak so dojenčki s sesanjem privabljali različne zvoke.Ko so se določenega fonema naveličali, so se seveda pričeli odmikati od prsi, v tem trenutku pa so raziskovalci spremenili fonem v enega izmed fonemov kateregakoli izmed vseh svetovnih jezikov in izkazalo se je, da so malčki spet začeli bolj intenzivno sesati. Bistveno je torej, da so zaznali razliko med fonemoma! Tako so na primer japonski dojenčki zaznali razliko med l in r, čeprav njihovi starši tega niso več znali.Dojenčki so torej do enega leta starosti pripravljeini na univerzalno učenje jezikov, kasneje pa so se njihovi možgani že tako prilagodili glasovnemu okolju, v katerem so odrašćali do tedaj, da tega preprosto več niso sposobni.Zanimiv pa je tudi naslednji eksperiment, v katerem so devetmesečne otroke razdelili v štiri skupine. In sicer so otroke iz angleškega okolja izpostavili kitajščini, s tem da niso vse skupine imele istega stika. Prva skupina otrok je bila občasno v neposrednem stiku s kitajskim učiteljem, ki se je ves čas z njimi pogovarjal izključno kitajsko. Druga skupina otrok je učitelje kitajščine spremljala le preko videoposnetkov na televiziji, tretja skupina pa je kitajščino le poslušala. Četrta, kontrolna skupina, pa s kitajščino sploh ni prišla v stik. Zanimivo, izkazalo se je namreč, da so bili otroci iz prve skupine v kasnejših obdobjih življenja sposobni razlikovati med fonemi kitajskega jezika, čeprav so odraščali v angleškem okolju. Za vse ostale skupine pa to ni držalo. Torej je bil pomembne neposreden stik kitajskega govorca in otrok... Kdor želi svojim otrokom omogočiti nekakšno univerzalno sposobnost za učenje eksotičnih jezikov v nadaljnjem življenju, je dobro, da jih v prvem letu starosti izpostavi okoljem, kjer so govorci tega jezika... ali pa z njim v tem jeziku pogovarja kar sam, seveda če zna tudi fonetično pravilno izgovarjati besede.

nedelja, 17. maj 2009

Black&White For Memmories





Zadnje čase večkrat fotografiram na kakšnem "dogodku" in nato za spomin nekaj fotk prevedem v črno-belo tehniko,pred razvitjem pa dodam še tanek okvir in ... nastane nekaj takšnega...

P.S. "Naročnikom storitve" je všeč! :)

četrtek, 7. maj 2009

KoMetek 038

Zakoni življenja so mnogo preveč preprosti za tiste, ki se želijo boriti in komplicirati. Kar daš, to dobiš, kar misliš o sebi in o življenju se ti uresniči. Tako preprosto je to.

Louise L. Hay

ponedeljek, 4. maj 2009

Nepozabna bungee izkušnja!

Kraj: Solkanski most, Nova Gorica
Čas: Maj 09
Fotke: by Matej
Splošni vtis: nepozabne sekunde prostega pada
Fiziološko stanje organizma: izpraznjene adrenalinske rezerve in obraba glasilk
Pa še nekaj za reklamo ekstremnih Gorenjcev; http://www.top.si/ ;)

Virus A/H1N1

Virus prašičje gripe je v zadnjem času povzročil strah pred izbruhom pandemičnih razsežnosti.Novi virusi gripe so v preteklosti terjali na deset tisoče življenj in več milijard dolarjev škode. Pred časom je takšen strah med ljudmi povzročil virus ptičje gripe tipa H5N1, ki je od leta 2003 terjal okoli 250 življenj, ampak ta virus se težko prenaša med ljudmi, njegovo širjenje pa so zajezili z zakolom perutnine. Prašičja gripa se med ljudmi širi kakor navadna gripa, torej s kašljanjem, kihanjem...Simptomi prašičje gripe so nenadna povišana telesna temperatura nad 38 stopinj Celzija, kašelj, glavobol, zamašen nos, utrijenost, boleče vezi in pa včasih tudi slabost v želodcu, bruhanje in diareja. Prašičja gripa je povzročila že tudi pljučnico. Cepivo prosti prašičji gripi za ljudi še ni razvito, ni pa jasno, ali bi pomagala običajna sezonska cepiva. Sicer pa se trenutno v svetu za zdravljenje tovrstne gripe uporablja zdraviilo Tamiflu, odsvetovana pa so potovanja na okužena področja!